
A tekintet, amely az égből is hazatalál.
A tekintet, amely az égből is hazatalál.
Apukám emlékére, aki ma lenne 93 éves
"Aki szeretetből élt köztünk, az az égbe költözve sem távolodik el; csak magasabbról vigyáz ránk."
Vannak napok, amikor az idő nem előre megy, hanem visszafordul egy pillanatra.
Nem azért, hogy újraéljük a veszteséget, hanem azért, hogy még egyszer megérezzük: akit szeretünk, az nem tűnik el teljesen abból a világból, amelyben tovább élünk.
Apukám születésnapja van.
Most lenne 93 éves.
Hat éve már, hogy felment az égbe. Hat éve, hogy nem nyitja ki az ajtót, nem szól oda, nem kérdez rá a mindennapokra úgy, ahogy csak egy apa tud. Hat éve, hogy a jelenléte nem a szobában van, hanem valahol mélyebben: az emlékekben, a mozdulatokban, a gondolatokban, abban, ahogy az ember néha még mindig úgy dönt, mintha ő is látná.
És én hiszem, hogy látja.
Nem úgy, ahogy mi látunk földi szemmel, hanem valahonnan fentről, abból a csendes, tiszta magasságból, ahová a jó lelkek hazatérnek.
Biztosan figyel minket.
Figyeli, hogyan megyünk tovább.
Figyeli, hogyan próbálunk helytállni.
Figyeli, mikor vagyunk erősek, és mikor csak annak látszunk.
Figyeli, amikor elfáradunk, amikor csendben ülünk, amikor egy régi emlék hirtelen úgy megérint, mintha ő tette volna a kezét a vállunkra.
Egy apa nem csak addig apa, amíg itt van velünk.
Apa marad akkor is, amikor már csak a fényben lehet hozzá beszélni. Apa marad a hiányban, a régi tárgyakban, a megszokott mozdulatokban, a bennünk tovább élő tartásban.
Néha elég egy fénykép.
Egy tekintet.
Egy ismerős arc.
Egy csendes mosoly.
És az ember érzi, hogy nem múlt el minden.
Mert aki igazán szeretett, az nem hagy maga után ürességet. Hagy maga után irányt. Hagy maga után példát. Hagy maga után olyan belső hangot, amely nehéz napokon is azt mondja:
– Menj tovább.
– Tarts ki.
– Ember maradj.
Apukám 93 éves lenne.
Nem tudok neki tortát vinni.
Nem tudom megölelni.
Nem tudom megkérdezni, hogy van.
De tudok emlékezni rá.
És talán az emlékezés is egyfajta gyertya.
Nem azon a tortán ég, amit együtt vágnánk fel, hanem a szívben. Csendesen, mélyen, olyan lánggal, amelyet nem fúj el az idő.
Boldog születésnapot odafent, Apukám.
Köszönöm, amit adtál.
Köszönöm, ami belőled bennem maradt.
Köszönöm, hogy akkor is apám vagy, amikor már az ég felől figyelsz.
Hiszem, hogy egyszer majd újra találkozunk.
Addig pedig viszem tovább, amit tőled kaptam: az emlékedet, a szeretetedet, és azt a csendes bizonyosságot, hogy aki a szívünkben él, az nincs igazán távol.
"Aki szeretetből élt köztünk, az az égbe költözve sem távolodik el; csak magasabbról vigyáz ránk."
"Hat éve az égben, de minden nap itt van abban, amit szeretetből továbbviszünk belőle."
