Facebook X TikTok Instagram LinkedIn YouTube
Nyitvatartás: H-P 9-16 óráig
hu

A kert, amely nem haragudott a télre.

2026.06.23


A kert, amely nem haragudott a télre.


"Nem kell minden évszakban virágozni; néha az is elég, ha a gyökér csendben életben marad."

"Aki tudja, hogy a gyökér él, nem ítéli halottnak a földet csak azért, mert egy ideig nem virágzik."

Volt egyszer egy kert egy öreg ház mögött.

Tavasszal tele volt virággal, nyáron illattal, ősszel terméssel.

A kertet egy idős asszony gondozta, Róza néni.

Minden reggel kiment hozzá. Megnézte a leveleket, kihúzott egy-egy gazt, megigazította a karókat, beszélt a rózsákhoz, mintha régi ismerősei lennének.

A szomszéd kisfiú gyakran figyelte.

Egy télen megkérdezte:

– Róza néni, most miért jár ki a kertbe? Nincs itt semmi.

Az asszony a csupasz földre nézett.

– Dehogynincs.

– Én csak sarat látok.

– Én meg pihenést.

A fiú nem értette.

A kert valóban üresnek tűnt. A virágok eltűntek, a bokrok kopaszak voltak, a fák ágain jég ült.

– Nem szomorú? – kérdezte.

– Miért lennék?

– Mert minden elmúlt.

Róza néni lehajolt, felvett egy marék földet.

– Nem minden múlás pusztulás. Van, ami csak visszahúzódik, hogy tavasszal újra legyen ereje megmutatkozni.

A fiú hallgatott.

Évek múltán a fiú felnőtt, és nehéz időszakba került.

Nem volt kedve emberekhez. Nem örült annak, aminek régen. Úgy érezte, mintha benne is tél lenne. Csendes, szürke, fagyott.

Egy napon eszébe jutott Róza néni kertje.

Elment hozzá.

Az asszony már nagyon idős volt, de a kert kapuja még nyitva állt.

– Róza néni – mondta –, azt hiszem, bennem most tél van.

Az asszony leültette a padra.

– Akkor ne akard nyárnak hazudni.

– De félek, hogy így marad.

– Nézd a kertet.

A férfi körbenézett. Tél volt, a fák kopaszak, a föld kemény.

– Most sem látszik semmi – mondta.

– Mégis tudod, hogy tavasszal lesz benne élet.

– A kertben igen.

– És magadban miért nem hiszed el ugyanezt?

A férfi nem válaszolt.

Róza néni megsimította a kezét.

– Nem kell mindig virágozni. Néha az ember csak gyökeret tart.

A férfi sokáig ült a kertben.

Nem lett azonnal jobban.

De először nem haragudott magára azért, mert nem tudott örülni.

Megértette, hogy a léleknek is lehet tele.

És hogy a tél nem az élet tagadása, hanem annak mély, csendes tartaléka.

Tavasszal visszament.

A kertben apró zöld hajtások jelentek meg.

Róza néni már nem ment ki olyan gyakran, de az ablakból nézte.

A férfi letérdelt, és óvatosan kihúzott egy gazt a fiatal növények közül.

Az asszony bentről mosolygott.

Mert a kert megtanította neki, amit sok ember elfelejt:

aki a saját telét túléli, az más tavaszát is jobban tudja óvni.

"A tél nem az élet vége, hanem a csendes bizonyíték arra, hogy a tavasz mélyebbről készül."


Share