Facebook X TikTok Instagram LinkedIn YouTube
Nyitvatartás: H-P 9-16 óráig
hu

A kenyér, amely megvárta a csendet.

2026.06.21

A kenyér, amely megvárta a csendet.


"A kenyér akkor is beszél a szeretetről, amikor az embernek már nincs ereje kimondani, hogy szüksége van rá."

"Van gondoskodás, amely nem kérdez sokat, csak melegen marad addig, amíg az ember hazaér önmagához."

Egy kis faluban élt egy asszony, akit mindenki Teréz néninek hívott.

Nem volt gazdag. Nem volt különösebben tanult. De tudott kenyeret sütni úgy, hogy az illata már az utcáról megállította az embert.

A háza előtt sokan elmentek nap mint nap.

Volt, aki sietett.
Volt, aki gondterhelten ment.
Volt, aki úgy húzta maga után a lábát, mintha az egész élet nehezedne rá.

Teréz néni nem kérdezett mindenkitől mindent.

Csak figyelt.

Ha valakin látta, hogy túl nagy csend van benne, másnap egy kis cipót tett az ablakba. Nem írt mellé levelet, nem magyarázta, kinek szánja.

Aki tudta, elvette.

Egy napon egy férfi ment el a háza előtt. Napok óta nem beszélt senkivel. A világ zajos volt körülötte, de benne valami teljesen elnémult.

Meglátta a kenyeret az ablakban.

Nem akarta elvenni.

Aztán mégis visszalépett.

A cipó még meleg volt.

Hazavitte, leült az asztalhoz, és letört belőle egy darabot.

Ahogy enni kezdte, nem történt csoda.

Nem oldódtak meg a tartozásai.
Nem jött hír.
Nem változott meg a múlt.

De a kenyér ízében ott volt valami, amit már régóta nem érzett:

hogy valaki gondolt rá úgy, hogy nem akart semmit cserébe.

Másnap visszament Teréz nénihez.

– Maga tette ki nekem?

Az asszony vállat vont.

– A kenyér nem szereti, ha túl sokat kérdeznek róla.

A férfi elmosolyodott.

– Köszönöm.

– Nem nekem kell köszönni.

– Hanem?

– Annak a részének, amelyik még haza akart jönni.

A férfi nem értette teljesen, de a mondat benne maradt.

Attól kezdve néha ő is vitt valamit másnak.

Nem nagy dolgokat.

Egy zacskó almát.
Egy meleg teát.
Egy megfogott kaput.
Egy mondatot: "Gyere, ülj le."

Évek múltán Teréz néni már nem sütött annyit. Keze remegett, a dagasztás nehezére esett.

Egy reggel mégis kenyér illata töltötte be az utcát.

A férfi sütötte.

Kivett egy kis cipót, és letette Teréz néni ablakába.

Az asszony meglátta, és sokáig nézte.

Nem szólt.

Csak letört belőle egy darabot.

Mert vannak jóságok, amelyek körbeérnek.

És van kenyér, amely nemcsak testet táplál, hanem emlékezteti az embert:

a világ még nem egészen hideg, amíg valaki melegen hagy benne valamit a másiknak.

"Aki melegen hagy valamit a másiknak, az néha egy egész napot ment meg."


Share