Facebook X TikTok Instagram LinkedIn YouTube
Nyitvatartás: H-P 9-16 óráig
hu

A csend, amely nem akart győzni.

2026.06.27

A csend, amely nem akart győzni.

"A csend nem mindig hallgatás; néha az egyetlen hely, ahol az igazság végre le tud ülni."

"Nem minden felismerés hangos; van, amelyik csak leül mellénk."

Egy faluban élt két testvér.

Az egyik mindig beszélt.

Magyarázott, bizonygatott, védekezett, történeteket mondott. Ha hibázott, hosszú okokat sorolt. Ha késett, elmesélte az egész napját. Ha tartozott, olyan sok körülményt tett a tartozás köré, hogy a végén már nem is lehetett látni magát a tartozást.

A másik testvér keveset szólt.

Nem azért, mert nem volt mondanivalója. Hanem mert észrevette, hogy vannak emberek, akik nem választ várnak, hanem csak helyet keresnek a saját magyarázatuknak.

A beszédes testvért Mártonnak hívták.

A csendeset Ábelnek.

Egy napon Márton nagy bajba került. Pénzt kért több embertől, munkát ígért érte, de nem végezte el. Amikor számon kérték, mindenkit hibáztatott.

– Az idő rossz volt.
– Az emberek becsaptak.
– Nem úgy alakult.
– Nem én tehetek róla.
– Engem senki sem ért meg.

A faluban sokan sajnálták.

Ábel is meghallgatta.

Nem vágott közbe.

Nem mondta, hogy hazudik.
Nem mondta, hogy elég volt.
Nem mondta, hogy szégyellje magát.

Csak ült vele szemben, és hallgatott.

Márton egyre többet beszélt.

Minél tovább tartott a csend, annál több történetet rakott maga elé, mint aki kövekből falat épít.

Végül elfogyott a hangja.

Ábel akkor megszólalt:

– És mi az, amit te tettél hozzá ehhez a bajhoz?

Márton felháborodott.

– Te is ellenem vagy?

Ábel megrázta a fejét.

– Nem. Éppen ezért kérdezem.

– Mindenki engem hibáztat!

– Nem mindenki. De te mindenkit hibáztatsz.

Márton felállt, csapkodott, kiment.

Napokig nem beszéltek.

A faluban azt mondták:

– Ábel kemény lett.

Mások azt mondták:

– Már nem olyan jószívű, mint régen.

Ábel hallotta ezeket, de nem válaszolt.

Mert tudta, hogy a jóság nem mindig azt jelenti, hogy az ember elfogadja a másik történetét. Néha a jóság az, hogy nem segít tovább hazudni.

Egy hét múlva Márton visszament hozzá.

Most nem ült le azonnal.

Csak állt az ajtóban.

– Nem tudok aludni – mondta.

Ábel félreállt.

– Gyere be.

Márton leült.

Sokáig hallgatott.

Ez a hallgatás más volt, mint az előző. Nem sértett csend volt. Nem büntető csend. Inkább olyan, mint amikor egy ember először marad egyedül a saját igazságával.

Aztán halkan megszólalt:

– Van benne részem.

Ábel bólintott.

Nem mondta, hogy "ugye megmondtam".

Nem örült a másik szégyenének.

Csak vizet tett elé.

– Akkor most már lehet valamit kezdeni vele.

Márton ránézett.

– Miért csak most?

– Mert amíg mindenki más a hibás, addig nincs nálad a kulcs.

– És most?

– Most legalább a kezedben van.

Márton aznap nem oldott meg mindent.

Nem lett azonnal becsületesebb.
Nem fizetett vissza mindent másnap.
Nem változott szentté egyetlen mondattól.

De valami elkezdődött.

Nem hangosan.

Nem látványosan.

Csak annyiban, hogy amikor legközelebb magyarázkodni kezdett volna, néha megállt.

És ez a megállás többet ért, mint sok hangos fogadkozás.

Évek múlva a faluban azt mondták Ábelről:

– Ő az, aki nem beszél sokat, de mellette az ember meghallja magát.

Ábel egyszer ezt hallva elmosolyodott.

Mert tudta, hogy a csend nem azért van, hogy legyőzze a másikat.

Hanem hogy legyen helye annak az igazságnak is, amelyet a sok beszéd eltakart.

"Nem minden felismerés kiáltással érkezik. Van, amelyik csak csendben mellénk ül, és megvárja, amíg már nem tudunk tovább hazudni magunknak."


Share